43-378 Rybarzowice

ul. Przedszkolna 4

Tel: (33) 817-72-27

pprybarzowice@outlook.com

Publiczne Przedszkole w Rybarzowicach

Z KRONIKI PRZEDSZKOLA

"Dawno temu to przedszkole 
Pięknie zbudowano
I o dzieci małe, większe
Naprawdę zadbano..."

PUBLICZNE PRZEDSZKOLE W RYBARZOWICACH

            Publiczne Przedszkole w Rybarzowicach powstało we wrześniu 1951 roku z inicjatywy społecznej. W budynku Domu Ludowego przedszkole funkcjonowało do sierpnia 1968 roku.  Jak każda placówka przedszkolna, zapewniało opiekę, wychowanie i uczenie się dzieci w wieku od 3-6 lat. „Przedszkole drugim domem jest…”- tak mówią słowa piosenki.
        Pierwszą kierowniczką przedszkola była Jolanta Poszepczyńska, która przekazała kierownictwo po 7 miesiącach Marii Uroda. Z kolei w 1955 roku kierowniczką przedszkola zostaje Stanisława Baron (Kopaczka). Po dwóch latach jej pracy stanowisko obejmuje Barbara Blacha. Kierowniczką placówki w 1958 roku zostaje Maria Kania (ś.p.), która pełniła funkcję pełne 17 lat. Pani Maria zaznaczyła, że „ placówka prowadziła swoją działalność w trudnych warunkach i trudnych czasach”.  W celu poprawy bazy oświatowej na terenie miejscowości ówczesne władze samorządowe podjęły decyzję budowy przedszkola. Z informacji GRN : „ Budowa Przedszkola i Domu Nauczyciela rozpoczęta w czynie społecznym w dniu  30 maja 1967 roku./…/ Ostateczne oddanie do użytku w/w obiektów nastąpi w dniu 15 sierpnia 1968 roku”.  W październiku 1968 roku została ukończona budowa nowego, dwuoddziałowego przedszkola. Duże jasne sale zajęć z nowoczesnym wyposażeniem, z wymaganymi urządzeniami sanitarnymi, rekreacyjnymi i zapleczem gospodarczym całkowicie odmieniły sytuację placówki. Zadowolone i uśmiechnięte buzie najmłodszych mieszkańców Rybarzowic w pełni oddawały wdzięczność za podjęty trud. Nowo oddany budynek przedszkola zaspokoił potrzeby 60 matkom pracującym oraz zapewnił prawidłowy rozwój fizyczny, moralny i umysłowy wychowanków.  
                 W 1975 roku zmienia się kierownictwo placówki. Funkcję dyrektora przez osiem lat pełni Małgorzata Gołąbek, która przekazuje stanowisko w 1983 roku Marii Wrona. Od roku 1990  dyrektorem przedszkola jest Jadwiga Kozłowska.   
Na przestrzeni lat budynek przedszkola zmieniał swój wygląd zewnętrzny. Placówka była remontowana i modernizowana, zarówno przez Urząd Gminy w Buczkowicach, jak i rodziców oraz pracowników placówki,  którzy społecznie wykonywali prace remontowe na rzecz placówki. Do najważniejszych prac remontowo-modernizacyjnych wykonanych ze środków gminnych należą: dobudowanie kancelarii dyrektora, ocieplenie budynku przedszkola, remont dachu, remont i modernizacja kuchni przedszkolnej ( VIII 2008r.) oraz łazienek dla dzieci. Corocznie bogaci się baza dydaktyczna placówki o: zabawki, książki, rekwizyty do zabaw muzyczno-ruchowych itp.
                   Publiczne Przedszkole w Rybarzowicach, jak wszystkie placówki edukacyjne, spełnia podstawowe funkcje wychowawcze, dydaktycznie i opiekuńcze. Zapewnia dzieciom możliwość wspólnej zabawy i nauki w bezpiecznych, przyjaznych warunkach, dostosowanych do ich potrzeb rozwojowych.

Znalezione obrazy dla zapytania OBRAZY A. gEDDESW roku szkolnym 1990/91 przedszkole objęło swoim oddziaływaniem 59 dzieci. W kolejnym roku w przedszkolu przebywało 52. Jak już wspominałam, przedszkole zmieniało swój wygląd zewnętrzny, ale także wewnętrzny. Placówka początkowo działała jako dwuoddziałowa: posiadała dwie sale zajęć, jadalnię, szatnię dla dzieci oraz zaplecze kuchenne i gospodarcze. W 1992 roku ze względu na zwiększone potrzeby społeczeństwa adoptowano pomieszczenie szatni wraz z zapleczem biurowym na salę dla najmłodszych dzieci  3 i 4-letnich (jadalnia została „przerobiona” na szatnie, natomiast posiłki spożywane są na salach zajęć). W 1993 roku w przedszkolu funkcjonowały już cztery oddziały tj. 3 oddziały 6-latków i jeden oddział dzieci 3,4 i 5-latów. W sumie w przedszkolu bawiło i uczyło się 85 wychowanków, z tym, że 40 dzieci 6-letnich uczęszczało na zmianę w ramach 5 godzin wychowawczo-dydaktycznych.

W tym też roku szkolnym z inicjatywy nauczycielek w każdy czwartek odbywały się zajęcia wychowawczo- dydaktyczne dla dzieci wiejskich, nie uczęszczających do przedszkola. Nauczycielki społecznie dwie godziny tygodniowo prowadziły różnorodne zajęcia dydaktyczne, dostosowane do wieku i możliwości dzieci 3, 4 i 5-letnich. W zajęciach muzycznych, ruchowych czy plastycznych uczestniczyło każdorazowo od 8 do 15 dzieci. Ta działalność przedszkola cieszyła się dużym zainteresowaniem społeczeństwa lokalnego. „Zajęcia czwartkowe” prowadzone są do roku 1996 włącznie. Uważamy, że nasze wysiłki zaowocowały lepszym startem szkolnym oraz wspomagały rozwój psychiczny, umysłowy i fizyczny dzieci, które nie uczęszczały na co dzień do przedszkola.

Każdego roku w przedszkolu organizowane są uroczystości i imprezy przedszkolne. Wiele uroczystości na stałe wpisało się do kalendarza imprez przedszkolnych m.in.: Pasowanie na Starszaka, Mikołaj w przedszkolu, Wigilia, Noworoczne Kolędowanie, Dzień Babci i Dziadka, Zabawa Karnawałowa, Festyn Rodzinny czy Zakończenie Roku Szkolnego. Uroczystości te organizowane są przez placówkę corocznie, zazwyczaj na Sali Domu Ludowego w Rybarzowicach i mają charakter „otwarty”.

               Kalendarz imprez zawiera również te imprezy i uroczystości, które mają charakter wewnętrzny. Są to m.in.: Dzień Pieczonego Ziemniaka, Dzień Nauczyciela, Dzień Ziemi połączony z marszem ekologicznym czy Dzień Dziecka. W kronice przedszkolnej czytamy: „1 czerwca 1994 roku, zaraz po śniadaniu wyszliśmy do ogrodu przedszkolnego. Na płocie zawisły kolorowe wstążki, a w ogrodzie ustawiony namiot i domek Baby Jagi prezentowały się niezwykle okazale./…/ Każdy kto miał ochotę podrygiwał w rytmach czaczy i samby. Były jeszcze konkursy, gry i zabawy. Kiedy zapłonęło ognisko, uwaga dzieci skupiła się na migających i trzaskających gałązkach. Za chwilę w całym ogrodzie zapachniało pieczoną kiełbasą…”.

Każda z imprez i uroczystości jest niepowtarzalna, wzruszająca i wywołuje pozytywne emocje, zarówno wśród gości, personelu przedszkola, jak i samych wychowanków. Występy dzieci skłaniają do  śmiechu, nie obywa się bez … łez wzruszenia i gromkich braw.

         Wychowankowie przedszkola pamiętają  rodzinny festyn  „Baw się razem z nami” (maj 1995 roku). Impreza rozpoczęła się w niedzielne popołudnie występem dzieci, które zaprezentowały bajkę „Kot w butach”. „Mikrofon dla wszystkich” z nagrodami, liczne konkursy, zabawa dla dzieci i dorosłych przy „żywej muzyce”, którą zapewnił Wojciech Kubica- to tylko niektóre z atrakcji tej imprezy.  

Jesteś mój

     Przedszkolaki  poznają również bogate tradycje i zwyczaje regionu, poczynając od uroczystości dożynkowych z paniami z KGW z Rybarzowice, „Święta Pieczonego Ziemniaka”, Wieczorku Andrzejkowego, Wigilii, Kolędowania z RZPiT „Rybarzowice” po wystawę prac plastycznych „Sztuka w oczach dziecka” zorganizowaną w Urzędzie Gminy w Buczkowicach , na Dniu Rodzinnym kończąc, na którym to nasi wychowankowie przedstawili niezwykle barwną inscenizację pt.: „Dzień na wsi”.

            Placówka organizuje również zabawy dochodowe dla mieszkańców naszej wsi. W listopadzie 1995 roku z inicjatywy pracowników przedszkola i rodziców zorganizowano dochodową Zabawę Andrzejkową. Zabawa taneczna połączona z licytacjami prac plastycznych i stroików świątecznych oraz wróżeniem przyniosła dochód w kwocie 1.641 złotych. Za pozyskane fundusze zakupiono m.in.: telewizor, magnetofon i pomoce dydaktyczne. Pozytywne efekty pracy przedszkola i zadowolenie mieszkańców zaowocowały zorganizowaniem przez placówkę kolejnej zabawy tanecznej. W lutym 1996 roku w sali Domu Ludowego w Rybarzowicach odbyła się Zabawa Ostatkowa. Oprócz wesołej rozrywki i mnóstwa atrakcji ( złote akcesoria ukryte w pączkach, kotyliony z noworocznymi wróżbami itp.) pozyskaliśmy dochód  1.453 złote, który przeznaczono na doposażenie placówki w pomoce dydaktyczne oraz sprzęt RTV i AGD. W 2010 roku Zabawa Sylwestrowa przyniosła ponad 6.000 złotych dochodu, za który zakupiliśmy kolorowe zabawki ogrodowe do naszego pięknego ogrodu.

          Jesienią 1996 roku w Sali Domu Ludowego w Rybarzowicach powstaje wystawa dziecięcych prac plastycznych „Jesień w obrazach”, a nauczycielki przedstawiają bajkę „Czerwony Kapturek” w sali OSP w formie teatrzyku kukiełkowego dla wszystkich dzieci wiejskich. Cały czas placówka żywo uczestniczy w życiu społeczności lokalnej. Współpracujemy z KGW, KERi I, Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Wsi Rybarzowice, OSP, Parafią Rzymsko- Katolicką  p.w. Matki Bożej Pocieszenia,  GOPS w Buczkowicach, GOK w Buczkowicach  czy licznymi fundacjami na rzecz dzieci.  Przedszkolaki biorą udział we wszystkich imprezach i uroczystościach zewnętrznych organizowanych przez organizacje wiejskie, prezentując programy słowno- muzyczne.  

            Przedszkole prowadzi współpracę z placówkami oświatowymi z terenu gminy i spoza niej. Efektami tej współpracy są : wspólne konferencje metodyczne, konkursy i przeglądy artystyczne, mini olimpiady sportowe czy wspólne projekty edukacyjne. Każdego roku nasza placówka organizuje konferencje szkoleniowe dla nauczycieli z  zaprzyjaźnionych placówek z terenu gminy  Buczkowice i z poza niej.  Nauczycielki przedszkola chętnie uczestniczą  w konferencjach organizowanych przez inne placówki z terenu gminy Buczkowice, jak i poza nią. Biorąc udział w szkoleniach i warsztatach metodycznych zdobywają cenne doświadczenia z zakresu wspomagania indywidualnego rozwoju dziecka.

           Przedszkole na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat organizowało liczne konkursy czy przeglądy artystyczne dzieci. Do konkursów o zasięgu poza gminnym należą: „Kukiełka w rękach dziecka”, „Umiem liczyć” oraz plastyczne :„Moja rodzina”, „Beskidy- moja mała ojczyzna”.  Do znaczących imprez organizowanych przez nasze przedszkole można zaliczyć: międzygminny przegląd piosenki oraz małych form teatralnych.

 Z kart historii: „11 maj 2002 w sali Domu Ludowego w Rybarzowicach przedszkole zorganizowało Międzygminny Festiwal Piosenki Przedszkolnej „Z Rybarzowic do Sopotu – bez przystanku, bez kłopotu”. W uroczystości wzięło udział 38 małych wykonawców z 6 przedszkoli: Rybarzowice- 11, Godziszka- 5, Buczkowice- 6, Łodygowice- 5, Kalna-3, Szczyrk-8. Licznie zgromadzona widownia, władze oświatowe i samorządowe oklaskiwali młode talenty wokalne”, które otrzymały indywidualne nagrody indywidualne i puchar dla każdej placówki. Różnorodność wykonywanych piosenek i  dziecięcy urok zapewniły „wysoką ocenę” solistów. Na jeden dzień Rybarzowice zostały festiwalową miejscowością.

         Znalezione obrazy dla zapytania OBRAZY A. gEDESS„Międzygminny Przegląd Twórczości Artystycznej Przedszkolaków” odbył się 27 marca 2003 roku. W tej imprezie wzięło udział 7 placówek: z Pietrzykowic, Łodygowic, Mesznej, Buczkowic, Godziszki, oddział „0” z Kalnej i organizatorzy- przedszkole z Rybarzowic. Sala DL zgromadziła ponad 200 dzieci oraz rodziców i przedstawicieli władz oświatowych, gminnych, samorządowych i kościelnych.  Na scenie przedszkolaki zaprezentowały wiersze i piosenki w ciekawym opracowaniu choreograficznym. Śmiech dzieci mieszał się z salwami braw. Placówki nagrodzone zostały pamiątkowymi pucharami i dyplomami, a występujące dzieci otrzymały maskotki. Jako ciekawostkę dodam fakt, że na tej imprezie rozdano 20 kg cukierków.

Oprócz samodzielnego organizowania konkursów placówka czynnie uczestniczy w konkursach i przeglądach ogólnopolskich, powiatowych czy gminnych ogłaszanych przez szkoły, przedszkola i inne instytucje państwowe. Nie  sposób wymienić wszystkie konkursy. Były to m.in.: „Bajeczka na zdrowie” (firma Amplico), „Przegląd Twórczości Artystycznej Przedszkolaków” (przedszkola w Szczyrku, Mesznej i w Buczkowicach), „Młodzież zapobiega pożarom” (OSP), „Deser owocowy” (firma ALSA), „Idę do szkoły”  (przedszkole Meszna), „Umiem czytać” (Łodygowice przedszkole), „Chronimy przyrodę” (przedszkole Godziszka) oraz prawie wszystkie konkursy organizowane przez GOK w Buczkowicach  takie jak: „ Pisanki, pisaneczki”, „Ozdoby choinkowe”, „Ulubiony bohater literacki” czy „Kolędy i pastorałki”. W każdym konkursie czy przeglądzie przedszkole otrzymywało nagrody, puchary, książki, dyplomy i indywidualne pamiątki. Do znaczących nagród otrzymanych przez placówkę należy: 10 mln złotych w ogólnopolskim konkursie plastycznym firmy „ALSA” – VI 1996 r.(zakupiliśmy zabawki i pomoce dydaktyczne), Powiatowy konkursie Straży Pożarnej- zabawki, materiały biurowe dla przedszkola, witaminy w butelkach dla wszystkich dzieci w międzynarodowym konkursie firmy „AKUNA” –XI 2009 roku.
Aktualnie przedszkole bierze udział w akcji zbiórki baterii, nakrętek plastikowych na "Pomoc dla Krystianka", segregacji śmieci "Ratuj nasz świat", "Cała Polska czyta dzieciom" oraz "Kubusiowi Przyjaciele".

Znalezione obrazy dla zapytania obrazy A.GeddesDbając o poznawanie i poszerzanie wiedzy dziecka na temat najbliższego otoczenia placówka organizuje spacery i wycieczki po najbliższej okolicy: wycieczki do zagajnika, do lasku, do bocianiego gniazda, do „grubego dębu” oraz do sklepów, szkoły, biblioteki i innych instytucji na terenie naszej miejscowości. W pamięci wychowanków pozostaną  wycieczki wyjazdowe np. autokarowa do Żywca, gdzie zwiedzaliśmy Zamek Habsburgów, a w nim wystawę z pielgrzymki Jana Pawła II do Polski oraz  salę rycerską. Inne ciekawe wycieczki to: wyjazd do  Parku Niespodzianek w Ustroniu, „Ciuchcią” do Szczyrku i nad jezioro żywieckie, do Figloparku w Bielsku-Białej i w Żywcu czy wyjazdy na przedstawienia Teatru Banialuka.

         Chcąc wymienić wszystkich gości, którzy przez wszystkie lata „gościli” w przedszkolu powstałaby zapewne księga o rozmiarach książki telefonicznej.  Byli to m.in. aktorzy teatrzyków, muzycy, lekarze, strażacy, policjanci, goprowcy czy osoby związane z piastowaniem ważnych stanowisk na terenie wsi i gminy Buczkowice. Cały czas prowadzimy kronikę przedszkolną, która wzbobacana jest o nowe wpisy z wydarzeniami z życia placówki. Do chwili obecnej (od 1995 roku) w przedszkolu redagowana jest gazetka dla rodziców, opiekunów dzieci i sympatyków przedszkola pt. „Wesołe Przedszkole w Rybarzowicach”, w której zamieszczane są m.in. najważniejsze wydarzenia z życia placówki, artykuły wychowawcze, wskazówki dla rodziców do wspomagania rozwoju np. mowy dzieci (przykładowe ćwiczenia), dowcipy z udziałem wychowanków czy podziękowania dla rodziców i sponsorów. Gazetka cieszy się dużym zainteresowaniem społeczeństwa lokalnego.Publikacje dotyczące działalności przedszkola zamieszczane są niejednokrotnie w „Gazecie Gminnej” wydawanej przez GOK w Buczkowicach.

Misiu w rękach dzieckaNasze przedszkole uczestniczyło w realizacji 2 projektów unijnych . Pierwszy przygotowany został przez UG Buczkowice : ”Wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci z terenów wiejskich”, który kierowany był do wychowanków przedszkola. Drugi projekt „Edukacja-Integracja” opracowała firma TechMaster z Żywca ,w którym brało udział 15 dzieci w wieku 3-5 lat nie uczęszczających do placówki.  Celem obu projektów dydaktycznych było: adaptacja i wspieranie dzieci oraz ich rodziców w działaniach wychowawczo- dydaktycznych.

Corocznie stan dzieci ulegał zmianie: 1999/2000: 3 oddziały: 81 dzieci, kolejny rok szkolny 2000/01: 4 oddziały- 96 dzieci, w tym 2 grupy dzieci 6-letnich na 5 godzin. Kolejne lata kształtowały się podobnie. Od roku 2007 w Zespole Szkół Podstawowej i Gimnazjum w Rybarzowicach funkcjonuje oddział grupy dzieci 5 i 6-letnich. Obecnie wszystkie przedszkola, również nasze, borykają się z problemem braku miejsc w placówkach. Zainteresowanie przedszkolem  ze strony rodziców wiąże się ze zwiększoną świadomością społeczeństwa na temat pozytywnej roli przedszkola w życiu dziecka oraz napływu młodych ludzi z terenów miejskich i osiedlanie się w Rybarzowicach.

W tym roku szkolnym 2011/2012 przedszkole obejmuje opieką 71 dzieci. I tak: grupa "Starszaki" liczy 25 dzieci 4 i 5-letnich. W grupie "Średniaków" przebywa 25 dzieci w wieku 3 i 4 lata, natomiast "Maluchy" liczą 21 dzieci głównie 3-latków.

A oto obecny skład osobowy pracowników placówki:

Dyrektor: mgr  Jadwiga Kozłowska

Nauczyciele: mgr Michalina Szlegr, mgr Bożena Kolan, Monika Wajda, mgr Joanna Kufel, mgr Patrycja Kubica (nauczyciel logopedii), mgr Joanna Klimiuk oraz ksiądz mgr Tomasz Mikołajek. Zajęcia dodatkowe prowadzą: język angielski- mgr Dorota Pielesz, rytmikę- Hanna Willmann.

Personel administracyjno- obsługowy: Barbara Magiera-Sadlik (szef kuchni), Halina Mędrzak (kucharka), Monika Trzopek (intendentka),  pomoce nauczyciela: Katarzyna Kacprzak, Krystyna Hetnał i Krystyna Bartosik  oraz konserwator –Stanisław Świerczek. 

   Znalezione obrazy dla zapytania OBRAZY A. gEDDES
Rok szkolny 2012/2013:

Dyrektor: mgr  Jadwiga Kozłowska

Nauczyciele: mgr Michalina Szlegr, mgr Bożena Kolan, Monika Wajda, mgr Joanna Kufel, mgr Patrycja Kubica (nauczyciel logopedii), mgr Joanna Klimiuk oraz ksiądz mgr Tomasz Mikołajek. Zajęcia dodatkowe prowadzą: język angielski- mgr Dorota Pielesz, rytmikę- Hanna Willmann.

Personel administracyjno- obsługowy: Barbara Magiera-Sadlik (szef kuchni), Halina Mędrzak (kucharka), Monika Trzopek (intendentka),  pomoce nauczyciela: Karolina Tomaszek, Krystyna Hetnał i Krystyna Bartosik  oraz konserwator –Stanisław Świerczek (do grudnia 2012) i Grzegorz Nowak (od stycznia 2013).

           Rok szkolny 2015/2016:
              W tym roku funkcjonują w przedszkolu trzy grupy wiekowe: Maluchy- 2,5- 3-latki, Średniaki-3-4-latki i Starszaki- 4-5 -latki. Każdy dzień w przedszkolu jest ciekawy, daje możliwość poznania świata poprzez zabawę. Oprócz codziennych zajęć dydaktyczno-wychowawczych, do placówki zapraszamy specjalistów np. aktorów z przedstawieniami teatralnymi, lekarzy, policjantów czy  kucharzy z pogadankami tematycznymi. Raz w miesiącu organizujemy np. warsztaty badawcze, plastyczne czy dogoterapię. Nasze działania mają częściowy obraz na stronie internetowej placówki w "Galerii". Oprócz spotkań w placówce, dzieci mają możliwość wyjazdów np. wycieczka do Centrum Nauki i Zabawy "Eugeniusz" czy wycieczka Ciuchcią Beskidzką wokół Jeziora Żywieckiego. Z ciekawostek: Na Festynie Rodzinnym 1 czerwca  gościł cyrk O!BIMBOLANDO, którego pokazy zachwycały nie tylko małą publiczność.

Radością i wielkim atutem placówki jest ogród przedszkolny. W tym roku szkolnym dzięki funduszom Urzędu Gminy Buczkowice oraz Rady Rodziców Przedszkola, sponsorów indywidualnych i zaangażowaniu pracowników, zakupione zostały zabawki ogrodowe na kwotę prawie 25 tysięcy złotych. Dziękujemy Wszystkim, którzy wspomogli nas w tym projekcie. Widząc uśmiech na twarzach dzieci oraz możliwość wspomagania rozwoju psycho-fizycznego dzieci, w dalszym ciągu będziemy poszukiwać środków na doposażanie bazy placówki.

W składzie kadrowym niewielkie zmiany:
Kadra: Dyrektor: mgr  Jadwiga Kozłowska.

Nauczyciele: mgr Michalina Szlegr, mgr Bożena Kolan, Monika Wajda, mgr Joanna Kufel, mgr Patrycja Kubica, mgr Joanna Klimiuk oraz katechetka mgr Małgorzata Żądło. Zajęcia dodatkowe prowadzą: język angielski- mgr Agnieszka Sikora, rytmikę- mgr Katarzyna Skrzypek, logopedię- mgr Halina Radłowska.

        Personel administracyjno- obsługowy: Barbara Magiera-Sadlik (szef kuchni), Krystyna Hetnał (kucharka), Monika Trzopek (intendentka),  pomoce nauczyciela: Karolina Tomaszek, Krystyna Bartosik, Izabela Kapała  oraz konserwator –Stanisław Byrdy.
         Rok szkolny 2016/17:

        Kadrowo bez zmian. Przez wakacje placówka pełniła dyżur gminny w miesiącu lipcu, natomiast w sierpniu wykonywane były prace remontowe w celu przygotowania budunku na nowy rok szkolny. Rozpoczęliśmy rok szkolny tradycyjnie, bez niespodzianek 1 września. W stosunku do roku ubiegłego nie ma zmian kadrowych, a liczba oddziałów i wychowanków ( 70 dzieci) również nie uległa zmianie. Cieszy fakt, że coraz więcej dzieci pojawia się w przedszkolu przed ukończeniem 3-ego roku życia. Potrzeba życia, reforma edukacji  czy też może świadomość społeczeństwa w kwestii "ważności" przedszkola z roku na rok sprawiają takie zainteresowanie oddziaływaniem placówki na wszechstronny rozwój dziecka. Obraz naszych działań możecie Państwo obejrzeć na stronie placówki, na którą serdecznie zapraszamy.

Rok szkolny 2017-18:

Dyrektor: mgr  Jadwiga Kozłowska.

Nauczyciele: mgr Michalina Szlegr, mgr Bożena Kolan, mgr Monika Wajda, mgr Joanna Kufel, mgr Patrycja Kubica + logopedia oraz katechetka mgr Małgorzata Żądło. Zajęcia dodatkowe prowadzą: język angielski- mgr Agnieszka Sikora, rytmikę- mgr Katarzyna Skrzypek.

        Personel administracyjno- obsługowy: Barbara Magiera-Sadlik (szef kuchni), Krystyna Hetnał (kucharka), Agnieszka Frączek (intendentka),  pomoce nauczyciela: Karolina Tomaszek, Krystyna Bartosik, Izabela Kapała  oraz konserwator –Stanisław Byrdy.

Dzięki Urzędowi Gminy Buczkowice, a konkretnie  Wójtowi Gminy Panu Józefowi Caputa oraz radnym budynek przedszkola w tym roku zyskał nową szatę, czyli elewację zewnętrzną. Teraz, na tle zieleni  prezentuje się bardzo okazale. Aż miło wchodzić do pięknej placówki! Ten remont od razu rzuca się w oczy i cieszy zarówno nas pracowników, dzieci, rodziców i wszystkich odwiedzających przedszkole. Wewnątrz, powstała nowa kancelaria dyrektorplacówki.
W tym roku była prowadzona innowacja pedagogiczna z języka angielskiego: "Baby Beatels".

Rok szkolny 2018-19:

Dyrektor: mgr  Jadwiga Kozłowska.
Nauczyciele: mgr Michalina Szlegr-Kokot, mgr Bożena Kolan, mgr Monika Pytlik, mgr Joanna Kufel, mgr Patrycja Kubica + logopedia oraz katechetka mgr Małgorzata Żądło. Zajęcia dodatkowe prowadzą: język angielski- mgr Agnieszka Sikora, rytmikę- mgr Katarzyna Skrzypek.

        Personel administracyjno- obsługowy: Barbara Magiera-Sadlik (szef kuchni), Iwona Wójcik (kucharka), Monika Trzopek (intendentka),  pomoce nauczyciela: Karolina Tomaszek, Izabela Kapała, Agnieszka Frączek  oraz konserwator –Stanisław Byrdy.

Rok szkolny 2019/20:

Dyrektor: mgr  Jadwiga Kozłowska.
Nauczyciele: mgr Michalina Szlegr-Kokot, mgr Bożena Kolan, mgr Monika Pytlik, mgr Joanna Kufel, mgr Patrycja Kubica + logopedia oraz katechetka mgr Małgorzata Żądło. Zajęcia dodatkowe prowadzą: język angielski- mgr Agnieszka Sikora, rytmikę- mgr Katarzyna Skrzypek.
Personel administracyjno- obsługowy: Barbara Magiera-Sadlik (szef kuchni), Iwona Wójcik (kucharka), Monika Trzopek (intendentka),  pomoce nauczyciela: Karolina Tomaszek, Izabela Kapała, Agnieszka Frączek  oraz konserwator –Stanisław Byrdy.
      W tym roku nasze działania skupione są na zagospodarowaniu ogrodu przedszkolnego czyli wyrównaniu terenu "małego ogródka" oraz zakupie nowych zabawek ogrodowych. Mam nadzieję, że na wiosnę dzieci będą korzystać z nowych urządzeń i wyposażenia ogrodowego. Szukamy sponsorów:)

Rok szkolny 2020/21:

Dyrektor: mgr  Jadwiga Kozłowska.
Nauczyciele: mgr Michalina Szlegr-Kokot, mgr Bożena Kolan, mgr Monika Pytlik, mgr Joanna Kufel, mgr Patrycja Kubica + logopedia oraz katechetka mgr Małgorzata Żądło. Zajęcia dodatkowe prowadzą: język angielski- mgr Michalina Pryłowska, rytmikę- mgr Katarzyna Skrzypek.
Personel administracyjno- obsługowy: Barbara Magiera-Sadlik (szef kuchni), Iwona Wójcik (kucharka), Monika Trzopek (intendentka),  pomoce nauczyciela: Karolina Tomaszek, Izabela Kapała, Agnieszka Frączek  oraz konserwator – Stanisław Byrdy.
      Zakupiliśmy "pociąg" na duży ogród oraz zabawki dydaktyczne na sale zajęć (w tym zabawki stymulujące zmysły:)

Rok szkolny 2021/22:

Dyrektor: mgr  Jadwiga Kozłowska.
Nauczyciele: mgr Michalina Szlegr-Kokot, mgr Bożena Kolan, mgr Monika Pytlik, mgr Joanna Kufel, mgr Joanna Klimiuk, Patrycja Kubica - logopedia oraz katechetka mgr Małgorzata Żądło. Zajęcia dodatkowe prowadzą: język angielski- mgr Olga Maryan, rytmikę- mgr Katarzyna Skrzypek.
Personel administracyjno- obsługowy: Barbara Magiera-Sadlik (szef kuchni), Iwona Wójcik (kucharka), Monika Trzopek (intendentka),  pomoce nauczyciela: Karolina Tomaszek, Izabela Kapała, Agnieszka Frączek oraz konserwator – Stanisław Byrdy.
Zakupiono pomoce dydaktyczne na każdą salę zajęć tj.: lalki i wózki do kącika lalek, samochody, puzlle, układanki, domek dla lalek. Wzbogacono również płytotekę przedszkolną oraz biblioteczkę w książeczki dla dzieci.

Rok szkolny 2022/23:

Dyrektor: mgr  Jadwiga Kozłowska.
Nauczyciele: mgr Michalina Szlegr-Kokot, mgr Bożena Kolan, mgr Monika Pytlik, mgr Joanna Kufel, mgr Joanna Klimiuk, mgr Monika Janica, mgr Patrycja Kubica - logopedia oraz katechetka mgr Małgorzata Żądło. Zajęcia dodatkowe prowadzą: język angielski- mgr Olga Maryan, rytmikę - mgr Katarzyna Skrzypek.
Personel administracyjno- obsługowy: Barbara Magiera-Sadlik (szef kuchni), Iwona Wójcik (kucharka), Monika Trzopek (intendentka),  pomoce nauczyciela: Karolina Tomaszek, Izabela Kapała, Agnieszka Frączek oraz konserwator – Stanisław Byrdy.
Zakupiono: na każdą salę tablice interaktywne oraz pomoce i zabawki dydaktyczne tj. układanki, puzzle, samochody, klocki, kąciki tematyczne. Wzbogacono biblioteczkę przedszkolną.
Wymalowano szatnię i wejście do placówki oraz zakonserowano drewniane zabawki ogrodowe. Z prac remontowych została wykonana instalacja odgromowa placówki:) 

Rok szkolny 2023/24:

Dyrektor: mgr  Jadwiga Kozłowska.
Nauczyciele: mgr Bożena Kolan, mgr Monika Pytlik, mgr Joanna Kufel, mgr Joanna Klimiuk, mgr Monika Leńczyk, mgr Justyna Sadlik, mgr Patrycja Kubica - logopedia oraz katechetka mgr Małgorzata Żądło. Zajęcia dodatkowe prowadzą: język angielski - mgr Olga Maryan, rytmikę - mgr Katarzyna Skrzypek.
Personel administracyjno- obsługowy: Iwona Wójcik (kucharka), Izabela Kapała (kucharka) Monika Trzopek (intendentka),  pomoce nauczyciela: Karolina Tomaszek, Agnieszka Frączek, Justyna Sermak oraz konserwator – Stanisław Byrdy.
Zakupiono: pomoce i zabawki dydaktyczne na sale zajęć oraz sprzęt i zabawki ogrodowe tj.: karuzelę, huśtawkę, ściankę wspinaczkową oraz zestaw edukacyjny - tablice ogrodowe. 
Przedszkole weszło do ministerialnego Programu Rozwoju Czytelnictwa, co pozwala uzyskać kwotę 2.500 złotych na zakup książek do biblioteczki.
Ścięto dwa obumarłe świerki w ogrodzie, a na ich miejsce wsadzono: wierzby, jodełki i klony. Będą rosły, by w przyszłości dawać tlen, cień i schronienie ptakom:}

slonce-ruchomy-obrazek-0800slonce-ruchomy-obrazek-0800slonce-ruchomy-obrazek-0800slonce-ruchomy-obrazek-0800slonce-ruchomy-obrazek-0800slonce-ruchomy-obrazek-0800slonce-ruchomy-obrazek-0800slonce-ruchomy-obrazek-0800