SPACERKIEM PO OKOLICY

SPACERY I WYCIECZKI

Jednym z celów wychowania przedszkolnego jest budowanie dziecięcej wiedzy o otaczającym świecie.  Bardzo dobrą okazją do rozwijania u dzieci naturalnej potrzeby poznawania i doświadczania otaczającej rzeczywistości, są spacery i wycieczki. Wycieczki stanowią jedną z ciekawych form prowadzenia zajęć wychowawczo-dydaktycznych w przedszkolu, pozwalają bowiem bezpośrednio obserwować rzeczy, zjawiska i sytuacje w „naturalnych warunkach”. Ze względu na różnorodność zjawisk możliwych do obserwowania i sprzyjające warunki atmosferyczne okres wiosenno-letni, jest czasem intensywnego planowania i realizowania tych form pobytu dzieci z bardzo wielu ważnych powodów.

Sposobność bezpośredniego udziału dzieci w obserwowaniu otoczenia sprawia, że wycieczki i spacery mają przede wszystkim niezwykłe walory poznawcze. Dzięki nim dzieci w bezpośredni sposób poznają otaczający je świat przyrody: rośliny i zwierzęta żyjące w różnych środowiskach przyrodniczych oraz warunki, jakie są potrzebne do ich rozwoju oraz wzrostu roślin. Maluchy mogą również obserwować zmiany zachodzące w życiu roślin i zwierząt w kolejnych porach roku, a także niektóre stany i zjawiska atmosferyczne.

ryba-ruchomy-obrazek-0026Poza światem przyrody przedszkolaki poznają miejsce swego zamieszkania, a w nim ważniejsze instytucje, punkty usługowe i zabytki. Poznają też przedstawicieli różnorodnych profesji wykonywanych w miejscu zamieszkania i nabywają orientacji w kwestii ról społecznych pełnionych przez ważne osoby. Bliższy i zarazem szerszy kontakt z własną miejscowością umożliwia również poznawanie treści o charakterze patriotycznym, postulowanych w podstawie programowej. Dzieci poznając swoją okolicę, jej charakterystyczne miejsca, historię, wiążą się z nią. Zaczynają rozwijać w sobie poczucie pochodzenia z tego, a nie innego miejsca /patriotyzm lokalny/.

Spacery i wycieczki umożliwiają także rozwijanie umiejętności społecznych. Uczestnicząc we wspólnych wyprawach, przedszkolaki uczą się i utrwalają normy, wzorce zachowań, zasady zachowania się w miejscach publicznych np. na ulicy, w instytucjach kultury, zakładach usługowych. Tym samym przystosowują się do przyjętych norm współżycia społecznego, kształtując swoją postawę prospołeczną.

Znalezione obrazy dla zapytania rzeka Żylica w Rybarzowicach- obrazyrower-ruchomy-obrazek-0021Powstała ze środków UE ścieżka rowerowa zachęca do spacerów nad rzekę Żylicę, zwłaszcza w okresie wiosennym i letnim. Zmieniająca się przyroda w różnych porach roku sprawia, że spacery i wycieczki nad rzekę są czymś w rodzaju leku na nasze zmęczenie i ucieczką od codziennego zabiegania. Te spotkania z łonie natury, stanowią ważny element poznawczy.
      Zanim dojdziemy jednak do ścieżki rowerowej, mijamy Dom Ludowy w Rybarzowicach, gdzie odbywają się uroczystości i imprezy wiejskie. Budynek służy mieszkańcom już od kiludziesięciu lat. W budynku mieści się także gabinet lekarski, gabinet dentystyczny oraz biblioteka. Do niedawna był tam również punkt pocztowy.

Znalezione obrazy dla zapytania Dom Ludowy Rybarzowice- obrazyDochodząc do przejścia dla pieszych, po lewej stronie zauważamy budynek OSP Rybarzowice. Przez lata budynek był remontowany, modernizowany, dzięki staraniom komendanta OSP Stanisława Górnego. Strażacy dbają o remizę oraz jej wyposażenie, służą mieszkańcom Rybarzowic, kiedy tylko zachodzi taka potrzeba.

Dawniej idąc obok OSP przez Rybarzowice, dochodziliśmy do "Grubego Dębu". Jedno z najstarszych drzew na Podbeskidziu tzw. Gruby Dąb w Rybarzowicach koło Buczkowic - foto z lat 30. XX w. Szacuje się, ze drzewo miało ok. 600 lat. Jego dawny stan pokazano na fotografii obok tekstu.

Fotografia wykonana przez Edwarda Imielskiego, ze zbiorów Anny Cader, zebrane i obrobione cyfrowo przez Jacka Kachla.

Gruby Dąb zniknął na zawsze z krajobrazu wsi, został ścięty i posłuży być może jako swoisty pomnik natury. Teraz na jego miejscu wyrasta nowe drzewko, ale musi upłynąć jeszcze kilkanaście lat, aby "dąbek" stał się bardziej widoczny.

Znalezione obrazy dla zapytania obrazy Rybarzowice  Idąc od przedszkola w górę Rybarzowic ulicą Beskidzką, dochodzimy do Kościoła Parafialnego pw. Matki Bożej Pocieszenia. Kościół był rozbudowany, a tego trudnego zadania podjął się ksiądz proboszcz Władysław Urbańczyk. Jako dobry gospodarz, ksiądz proboszcz dba o swój dobytek, ciągle ubogacając otoczenie kościółka.

Tuż za kościołem funkcjonuje budynek Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Bolesława Chrobrego w Rybarzowicach. Szkoła w tym roku obchodziła 110-lecie istnienia. Budynek pierwszej oficjalnej szkoły, "4-klasowej Szkoły Ludowej" w Domu Gminnym w Rybarzowicach datuje się na październik 1906 roku. Cztery lata później uroczyscie otwarto nową szkołę. Placówka zmieniała przez lata swój obraz. Obecnie liczy: 19 klas szkolnych, posiada nowoczesną halę sportową, a przed szkołą- boisko tartanowe. Naprzeciw szkoły powstał w tym roku parking, służący mieszkańcom naszej miejscowości.

Znalezione obrazy dla zapytania obrazy dla młynPrzechodzimy na drugą stronę ulicy, idziemy wzdłuż cmentarza parafialnego, za chwilę znajdujemy się przy budynku starego, zabytkowego młyna. Gdyby go odnowić, stanowiłby pewnie perełkę architektoniczną naszej miejscowości. Jest jeszcze wiele urokliwych zakątków w naszej miejscowości wartych odwiedzenia i myślę, że niedługo wzbogacimy trasę naszych wypraw. Dzisiaj serdecznie zapraszamy na spacery i wycieczki po okolicy!
ptak-ruchomy-obrazek-0616   ptak-ruchomy-obrazek-0616  ptak-ruchomy-obrazek-0616   ptak-ruchomy-obrazek-0616   ptak-ruchomy-obrazek-0616