NIGDY ZA DUŻO

DOBRYCH SŁÓW:)

POCHWAŁA JEST NAJWAŻNIEJSZA

Każdy człowiek pragnie uwagi i pełnego miłości zaangażowania ze strony najbliższych. Tak jest również z dziećmi. Ciągła krytyka dziecka ze strony dorosłych może doprowadzić do sytuacji, w której pociecha zyskuje tę uwagę (dorośli zajmują się dzieckiem tylko wtedy, gdy dziecko zrobi coś nieprawidłowego). Wówczas dziecko otrzymuje taki sygnał: "Jeśli zrobię coś źle, to zwrócę na siebie uwagę".
            Kiedy chwalimy, koncentrujemy uwagę na rzeczach pozytywnych. Dziecko uczy się więc, że jeśli zrobi coś dobrze i prawidłowo, to poświęcimy mu uwagę. Konsekwentnie, w przyszłości będzie powtarzało tylko dobre zachowania, aby pozyskało uwagę dorosłych. Rodzice zbyt mało chwalą swoje dzieci, skupiając się bardziej na karceniu pociech. Większość z nas postępuje w ten sposób, że jeśli coś "idzie dobrze"- nie wspominamy o tym zupełnie. Natomiast jeśli coś jest nie tak, skupiamy się na tym fakcie. Sami wiemy, że lubimy pochwały, bo urasta w nas poczucie wiary we własne siły i możliwości. Dostrzeganie tego, co pozytywne nie jest takie proste.

Pochwałą wzmacnia się poczucie wartości dziecka. Zyskuje ono świadomość, że jednak już sporo potrafi i poradzi sobie z nowymi zadaniami. Pochwał nigdy za wiele, chociaż większość nauczycieli i pedagogów zazwyczaj postępują zgodnie z zasadą, że jeśli się nie karci, to już jest dobrze. Ważne jest, aby mówić o zachowaniu dziecka, a nie o jego osobowości. Ważniejsze jest, aby nazywać zachowania, które już dobrze funkcjonują ( „Podobało mi się, jak bawiłeś się ze swoją młodszą siostrą”). Pozytywne zachowanie najskuteczniej budujemy przez pochwałę. W tej technice chwali się każdy drobny krok, który prowadzi do celu. Należy określać te pochwały czyli dokładnie powiedzieć, co dziecko dobrze zrobiło. Kiedy rodzice mają problem w znalezieniu czegoś pozytywnego w zachowaniu dziecka, należy wskazywać te drobiazgi, które były dobre w jego zachowaniu. Zaczyna się więc od chwalenia każdego małego kroczku, aby w taki sposób budować zachowania pożądane.

Apel zatem do wszystkich: Chwalmy dobre postępowanie!