NAUKA CZYTANIA W PRZEDSZKOLU

"Ja literek uczę się,
Bo chcę czytać, to się wie!
Książki źródłem wiedzy są!
Ja chcę czytać, ona, on...".
Metodą nauki czytania Ireny Majchrzak pracujemy od kilku lat.

Uważamy, że jest ona cenna, przynosi wymierne korzyści, a tym bardziej, że można uczyć bawiąc się. Zainteresowanych metodą odsyłam do książki pani Ireny Majchrzak. W największym skrócie: w metodzie I. Majchrzak imię dziecka jest tym słowem, które otwiera świat pisma. Pismo oznacza system znaków, dzięki któremu można język mówiony można zapisać.   Pierwszym krokiem jest inicjacja, czyli wprowadzenie dziecka w tajemniczy świat pisma. Każdemu dziecku pokazujemy jak pisze się jego imię.  Kolejnych etapem ćwiczeń jest porównywanie i analizowanie imion kolegów. Dziecko ćwiczy rozpoznawanie i odnajdywanie swojego imienia wśród imion kolegów.

Ściana liter - to kolejny etap nauki czytania. Umieszczamy na ścianie w sali alfabet czyli wszystkie litery duże i małe, pisane oraz drukowane. Zadaniem nauczyciela jest kierowanie uwagą dzieci tak, aby kojarzyły sobie głoskę z literką.
Każde dziecko otrzymuje wizytówkę, która służyć mu będzie jako karta w grze.  Dzieci, które mają wielką literą w swoim imieniu zostają królową i królem tej literki, i otrzymują papierowe korony. Dzieci, które mają małe litery zostają księżniczkami i książętami omawianej litery.  Etap „nazywanie świata” polega na dopasowywaniu nazw do otaczających dziecko przedmiotów. Każde słowo należy odczytać /po cichu/, zrozumieć, a następnie obok przedmiotu i położyć odpowiednią kartkę. Później tworzymy kolekcje, czyli wyrazy gromadzone wokół danego tematu, kierując się zasadami pisowni. Poniżej: Zainteresowanie dziecka słowem pisanym.

"Potem też poczytam tacie
O Kapturku, chyba znacie?
Poczytam też mojej babci
O krasnalach i o żabci.
Dziadek też ucieszy się,
Gdy poczytam mu przez dzień.
Kiedy pójdę spać do łóżka,
Mama mi poczyta tak jak dobra wróżka."