KODOWANIE NA DYWANIE

"Kodowanie to zabawa,
Ale również i nauka,
Więc nauczmy się kochani
Jak się kodów łatwo szuka".
Elementy kodowania warto wprowadzać do zajęć dydaktycznych już od najmłodszych lat.

Z podstawowymi aktywnościami w tym zakresie nie będą miały problemu nawet trzylatki. Umiejętności i kompetencje jakie nabywa dziecko bawiąc się kodowaniem są przydatne na każdym etapie jego rozwoju. Dzisiaj trudno przewidzieć, jak będzie wyglądał rynek pracy za kilkanaście lat, które umiejętności będą kluczowe i cenione, warto więc skupić się na tych uniwersalnych, przydatnych we wszystkich zawodach. Jakie to umiejętności? Między innymi, logiczne myślenie, umiejętność pracy zespołowej, zadaniowe podejście do napotykanych trudności, elastyczność. Właśnie te umiejętności kształtowane są podczas zabaw z kodowaniem. Wiele podstawowych ćwiczeń, wykorzystywanych w nauce kodowania, jest obecnych w przedszkolu. Sortowanie, segregowanie, porównywanie, porządkowanie... czy nie brzmi to znajomo. Dzieci przecież dzielą różnego rodzaju liczmany na zbiory, wyszukują cech wspólnych i różniących je między sobą. Reagują też na różnego rodzaju kody, odbierają je i postępują zgodnie z ich wskazówkami, bo czym jest instrukcja wykonania pracy plastycznej, przejścia na drugą stronę ulicy, czy umycia rąk. Kiedy to sobie uświadomimy będzie łatwiej zacząć, bo dostrzeżemy, że to kodowanie to nie jest coś, czego nie można opanować, przeciwnie nie tylko można, ale dodatkowo będzie z tego dużo radości i zabawy.

„Kodowanie - zajęcia programowania dla dzieci” to  cykl zajęć dodatkowych, które prowadzone z przedszkolakami.  Zabawy i gry logiczne odgrywają ważną rolę w edukacji przedszkolnej. Dają możliwość analizowania, działania oraz wyzwalają chęć poszukiwania. Można efektywnie i przyjemnie wspierać rozwój koncentracji, samodzielność i kreatywność u dziecka. Warto postawić na zabawy logiczne i gry, które mogą stanowić dobry trening umysłu - rozwijają nie tylko spostrzegawczość i pamięć, ale przede wszystkim logiczne myślenie. Taką gimnastykę można wprowadzać już od najmłodszych lat życia dziecka. Trzeba tylko pamiętać o dopasowaniu poziomu trudności gry do wieku.

Będziemy pracować na dużej matach i planszach, pozwalających nauczycielowi, tak skonstruować zajęcia dydaktyczne, żeby stroną aktywną było dziecko. Zajęciom towarzyszy spora dawka ruchu i częste zmiany aktywności. Zabawy są zgodne z Podstawą Programową Wychowania Przedszkolnego.
Do działania na macie przedszkolaki będą wykorzystywać kartoniki z różnymi symbolami, znakami, obrazkami, liczmanami, cyframi, kierunkami ruchu itp., które będą się zmieniać w miarę wzrostu umiejętności dzieci i stopnia trudności zajęć. Umożliwi nam to naukę przez zabawę, przez doświadczanie, z ruchem w tle. Zajęcia te mają  sprawiać dzieciom radość, satysfakcję i poczucie odniesionego sukcesu.

Dzieci uwielbiają gry i zabawy, a one ..... uczą i bawią. Zabawy pozwalają dziecku trenować umiejętność logicznego myślenia, kojarzenia faktów, myślenia przyczynowo-skutkowego. Warto zadbać o to, by szare komórki naszych pociech prężnie się rozwijały. Edukacja w przedszkolu to bardzo ważny etap nauki dzieci. W tym czasie dziecko zdobywa swoją pierwszą wiedzę o świecie, utrwala pierwsze nawyki, kształtuje postawy, które w przyszłości zadecydują o jego sukcesach i porażkach. Dobre ćwiczenia dla przedszkolaków, wspomagające proces nauki małego dziecka można znaleźć w książeczkach czy internecie /tj. rymowanki, kolorowanki, łamigłówki, ćwiczenia, karty pracy, karty logiczne czy szlaczki/. Nauka prowadzona w atrakcyjny sposób jest przyjemna i skuteczna. Dzieci szybko opanowały "sztukę" związaną z kodowaniem.  A oto zabawy naszych przedszkolaków!
"Wiedza w życiu się przydaje,
Bo co umiem moje jest.
Będę uczył się z zapałem,
No, bo nauka fajna rzecz!"

robot-ruchomy-obrazek-0030robot-ruchomy-obrazek-0030robot-ruchomy-obrazek-0030robot-ruchomy-obrazek-0030robot-ruchomy-obrazek-0030robot-ruchomy-obrazek-0030